Tapéta használati utasítás

A vásárolt tapéta feldolgozása előtt mindenképpen figyelembe kell venni az alábbiakat!

Mielőtt a tapéta csomagolását eltávolítaná, bizonyosodjon meg róla, hogy a tapéták azonos gyártásból származnak, gyártási számuk megegyezik. Ha nem egyezik meg például egy esetleges pótlólagos vásárlás miatt a külömböző gyártási számú tapétákat egy külön falfelületen, a többi tapétatekerccsel nem összekeverve kell felhasználni!

A tapétázás befejezéséig mindenképpen őrizze meg minden tekercs tapéta címkéjét! Reklamáció esetén valamennyi címkét, a maradék tapétadarabokat és a vásárlási blokkot mellékelni kell!

Ha a tapétán hibát észlel, a tapétázást azonnal abba kell hagyni! A falon maximum három csík tapéta lehet. Ezért a felhasználónak három csík tapétázása után ellenőrzést kell végeznie mielőtt tovább tapétázna! PROBLÉMÁJÁT AZONNAL JELEZZE!

A tapétán kívül egyéb költséget nem tudunk megtéríteni. A szakszerűtlen tapétázásból eredő hibákért felelőséget nem vállalunk.

A gondos, igényes előkészítés elengedhetetlen feltétele a kiváló minőségű tapétázásnak! A tapétázandó felületrőla régi festéknyomokat, tapétamaradványokat és egyébb szennyeződéseket el kell távolítani.

A friss vakolású, glettet vagy egyéb abszorpciós felületet (pl. gipszkarton) alapozásként hígított ragasztóval legalább egyszer le kell kenni.

Használjon por alapú, dobozos vagy zacskós tapétaragasztót. Papírtapétához „Normal”, nehéz tapétához „Special”, gyapjúrostos tapétához „Vlies” ragasztót. A ragsztót a feltüntetett utasítás szerint készítse elő.

A tapéta csíkok felragasztása a tapéta anyagától, típusától függően különböző lehet, de néhány dolgot minden esetben figyelembe kell venni:

  • A tapéta hátoldalán jelölje be a levágott tapétacsíkok tetejét, hogy az egyes lapok biztosan egy irányba álljanak. Ha a tapéta címkéjén a  jelzést látja, akkor az egymást követő csíkokat megfordítva, váltakozó irányba kell felrakni.
  • A tapéta címkén található minta illesztés jel figyelembe vételével vágja le a tapéta csíkokat a falhossznak megfelelően, 5-10 cm ráhagyást hagyva.
  • Egy falfelület első csíkját vízszintező segítségével állítsuk függőlegesre. Az utolsó csíkot kismértékben (2-3 cm) hajtsuk át a következő falszakaszra, amely részre rátapétázva tudjuk a folytonosságot biztosítani.
  • A tapétázás során kerüljük a túlzott fűtést és a huzatot. A gyors száradás a tapéta nagymértékű zsugorodásával járhat, valamint a megfelelően erős ragasztókötés kialakulását is gátolja.

Jegyezze meg a minta irányát. A tapéta hátoldalára ceruzával rajzoljon nyilakkal. Ha a cimkén a   jelzést látja, akkor az egymást követő csíkokat megfordítva kell az az előzőhöz képest felrakni. A tapétát a burkolandó fal magasságának megfelelően kell levágni, figyelembe véve a minta illesztését és az alsó leesést (1-5 cm).

A felvágott tapéta hátoldalát egyenletesen kenjük be ragasztóval, különösen ügyelve a szélek megfelelő bekenésére. Ezután hajtsuk össze, majd várjunk amíg a tapéta teljes hosszon megpuhul. Fontos, hogy az egyes csíkok azonos ideig puhuljanak. 

A felrakás során a tapétát puha kefével simítsuk a falra, a csík közepétől a széle felé haladva. 

A felesleges, kifolyt ragasztót nedves szivaccsal azonnal távolítsuk el a tapéta felületéről. Amíg szárad a tapéta, kerülje a túlzott fűtést és a huzatot.

Gyapjúrostos tapéta felrakása

  1. A nagyon sűrűre (szinte pudingszerűre) kikevert gyapjúrostos tapétához való ragasztóval a falat vastagon bekenjük egy tapétacsík +10 cm szélességben. A ragasztót célszerű szőrös teddy hengerrel felhordani.
  2. Ebben a ragasztómasszába szárazon fektetjük bele a tapéta csíkot, tehát a tapétát nem kell ragasztóval bekenni. Tapétázó kefével, gumihengerrel vagy tapétázó lapáttal a csík közepéből a szélei felé haladva felsimítjuk a falra. 
  3. Alul, felül a túllógó részeket levágjuk.

Hibás felrakás esetén a tapéták bármikor gond nélkül visszaszedhetők és újból felrakhatóak.